Quick Message
Last update:
18.10.2009

Datadisky

 
 
 

Základné informácie

Rytier svätej inkvizície sir Karol a agent nového Tiksusa brat Kornelius sledujú nepriateľov. Každý ide vlastnou cestou a každý vedie svoju armádu. Každý bude musieť útočiť na nedobytné pevnosti: horské hrady, elfské zakliate mestá, staré hlavné mesto Eoliu. Cesta späť neexistuje.

  • hlavná kampaň obsahuje 19 misií s nelineárnym priebehom
  • vedenie 2 rôznych armád
  • 3 noví hrdinovia
  • bonusové misie

Pre spustenie hry treba vlastniť aj originálne DVD hry Fantasy Wars alebo datadisku 'Vyššia rasa'

 
 
back to top ^
 
 
 

Prvá recenzia

Po porážke armády rebelov vojvodu Mirralského ubudlo kráľovi Derrikovi Pfajlovi starostí. Pozostatky nespokojných aristokratov utiekli z krajiny, a verní spojenci - vojaci cirkvi získali za odmenu celé vojvodstvo. Ale pokoj hrdinom sa len sníva. Odkaz Démona – pevnosť Sumgan, známa z diania prvej časti, množí háveď, kacírov a temných mágov. Kým sa cirkev aktívne miešala do svätských vecí a elfské hliadky boli nútené zanechať svoju stráž kvôli účasti v rozbroji kráľovnej a lorda-rangera Saggitela, odnože tmy postupne obsadzovali okolité zeme.

Dediny sú spustošené, v mestách sa dostali k moci kňazi okultnej mágie a po poliach a lesoch sa spolu prechádzajú nemŕtvi s elfími vyhnancami. Podivná dvojica síce už predtým priťahovala pozornosť inkvizície, ale až teraz sa zjavili sily a čas na preskúmanie tohto spolku 'nesmrteľných'. Nezostal stranou ani rád Markusa, ktorého zvedovia majú profesionálny čuch na tajomstvá a postrehli túto anomáliu v blízkosti hraníc nového sídla svätých rytierov. Záujmy rádu prezentuje už známy ranger Kornelius, ku ktorému sa pripojili ešte traja hrdinovia: kapitán vyznamenanej stráže Adrian, rytier Karol a inkvizítor Morcius.

Bohužiaľ, datadisk postráda jednak osobitosť ako aj bojové zvláštnosti. Pred nami sú klony starých postáv, či príbehy hojne roztrúsené po scenároch. Kampaň sa odohráva v dvoch paralelných výpravách, končiac totálnou masakrou 'ľudia proti všetkým'. Nehladiac na dĺžku vojenských činov sú nepriateľské armády, ako prv, v perfektnej forme. Dostane sa na všetkých: i na lstivého Saggitela, obnovujúceho vznešenosť elfov, i na pomstichtivých trpaslíkov, po čase spomínajúcich na uplynulé krivdy, i trucovitých goblinov a odveké čistky orkov.

Hra sa javí viac náročná než v minulých dieloch, žiaľ na účet dostupných druhov vojsk: špiónom a bojovníkom, bez väčšieho úsilia hrdinov, nešikovne sekunduje ľahká pechota a rangeri – horda obrnených lupičov, prakticky zbavená rozviedky a ochrany normálnymi lukostrelcami. Úlohy sú však postavené úplne opačne. Po prvé – častejšie treba očisťovať územie od nekromantov a ťažkej jazdy a po druhé - naháňať sa po lesoch a poliach za nepolapiteľnými elfami Saggitela a v divokom tempe sa prebrodzovať a dobývať steny hradieb. Na 'zlaté' prejdenie musia nešikovné vojská plniť predpísané úlohy rýchlejšie a efektívnejšie, než je hľadiska vojenskej teórie správne. Bližšie k finále sa balans vyrovnáva, ale podobnosť zostáva zachovaná.

Hra sa stala omnoho lstivejšia. Po krátkych brífinkoch a zoznámení sa so štartovacími podmienkami je hráč zdvorilo podstrčený k zrejmému výberu základnej stratégie. A hľa - hra majstrovsky uštedrí podlý úder s neočakávaným taktickým priebehom alebo dejovým rozuzlením. Spod zeme vylezú trpaslíci, z lesa sa vynoria elfovia alebo orkovia, z jazera priletí kŕdeľ drakov a vo väčšine prípadov príde bez varovania nekompromisný koniec.

Rýchle podmienky skomplikujú cestu k víťazstvu, ale na druhej strane viditeľne označia spôsob činov, vážne uľahčujúcich priechod. V jednom variante treba do zahájenia útoku zneškodniť ochranu signalizačných veží a uchvátiť arzenál. Pri obliehaní iného hradu – oslabiť nepriateľské zálohy, uskutočniť diverziu a až potom sa porátať s hlavnými silami nepriateľa. V treťom – treba vylákať z pevnosti a zničiť len jednu bojovú jednotku.

Strategické hádanky vyžadujú pozornosť a rozumnú opatrnosť: drobné vojsko najskôr obsadí cudzie pozície než pancierové armády a nástraha zo slabého oddielu odvráti základné sily nepriateľa. Hráč v podstate nemusí dobývať barana cez brány pevnosti, ale vybrať šikovný kľúčik alebo nájsť tajný prechod cez nepriechodné lesy, rozsiahle rieky alebo močiare.

Hodnotenie

Nová dávka bojov vo svete Fantasy Wars sa javí zaujímavejšia než predošlá rangerská. Dva nové príbehy sú obstojným pokračovaním s otvoreným koncom, v ktorom sa protivník naučil mazanosti a lsti a vyplní čakanie na záverečný mission pack.

Pre:

  • Pokračovanie histórie rádu Markusa v základnej kampani
  • Pokračovanie histórie Saggitela v bonusových scenároch
  • Zvýšená úroveň strategických tajomstiev

Proti:

  • Nedostatok nových vojsk
  • Opakovanie nových postáv

zdroj: gametech.ru, preklad z ruštiny: sm.art

 
 
back to top ^
 
 
 
 
 
 
The Poll
 
 
 
 
Previous
Next
 
 

Very thanks to
admin of czech
heroes-centrum for
free hosting

Použité materiály sú prevzaté od spoločností: 1C, ino-co ďaľších. Všetky práva vyhradené.
Used materials were taken from these companies: 1C, ino-co and others. All Rights Reserved.


© 2006-2009 GoF Design: sm.art