Quick Message
Last update:
18.10.2009

Datadisky

 
 
 

Základné info

Datadisk pokračuje tam, kde skončila pôvodná hra - obsahuje

 • plne hrateľnú rasu elfov
 • prepracovaný interface
 • vylepšenú umelú inteligenciu
 • novú kampaň s 18 misiami so zaujímavým príbehom: niekto sa usiluje ovládnuť starodávnu mágiu, schopnú zničiť silu elfov. Nájsť a zničiť nepriateľov sa ponáhľa odvážny lord Sagittel s vlastnými armádami...
 • nové single a multiplayer mapy
 • 2 nových hrdinov - lord Sagittel a čarodejníčka Gilven
 • 17 nových jednotiek
 • nové kúzla, schopnosti, budovy... atď.
 • výber poradia máp
 • za úspešné splnenie zadaní dostane hráč ďaľšie bonusové misie, ktoré prezradia viac o osude hlavných hrdinov a mimoriadne odmeny - unikátny artefakt, ktorý možno nájsť len raz v celom priebehu hry
 • na spustenie nebude potrebné mať nainštalovanú pôvodnú hru Fantasy Wars

Najväčšou ozdobou datadisku sú nové monumentálne kúzla elfov:

1. elfské bombardovacie lode už po prvých upgrejdoch môžu vylievať na
nepriateľov obrovské energetické žiare
2. nová sympatická hrdinka Gylven v akcii - zo zeme vyrastá obrovský mŕtvy strom,
okolo ktorého lietajú bezpočetné kŕdle dravých vtákov...

Alternatívny výber mapy v kampani - napr. cez územie nemŕtvych,
alebo cez územie ľudí, ovládané zbojníkmi

Zdroj: games.1c.ru, preklad z ruštiny: sm.art

 
 
back to top ^
 
 
 

Prvé dojmy

Na inštalačnom DVD nádeme obsiahly 68-stranový manuál s popisom systémových nárokov, históriou elfov, hrdinov, popis noviniek, ovládania, charakteristiky jednotiek (u elfov nájdeme o polovicu nenej jednotiek než u ľudí, so zameraním na lukostrelcov a nedisponujú obliehacími bojovými strojmi, ale majú lietajúce bombardovacie lode), info o vývojároch a distribútorovi.


Inštalácia zaberie na pevnom disku 2,64 GB. V úvodnom traileri sú zobrazené dejiny elfov, popísané aj v manuále a prvú príbehovú zápletku (animácie v traileri sú kvalitnejšie než v pôvodnej hre):


neznámy čarodejník v kapucni vyjde z chrámu a zabije inkvizítora a jeho sluhu. Všetko vidí z diaľky naša hlavná hrdinka, ktorej pošle Teja na pomoc hrdinu Saggitela, s cieľom mága priviesť a potrestať...

Hlavné menu ponúka jednu kampaň, 7 singleplayer scenárov, multiplayer (Hot-Seat/LAN/Internet), tutoriál s 2 misiami - rovnaký ako v pôvodnej hre, nastavenia ai..

Po spustení kampane sa oboznamujeme s novými jednotkami elfov a necromancerov (upíri, zombie, vlci...), interface a herné princípy sú v podstate po starom, takže tí čo už hrali pôvodnú hru Fantasy Wars, nebudú mať s ovládaním žiadne problémy. Hneď si však možno všimnúť novú užitočnú pomôcku v hre - pri pohybe kurzoru myši po mape sa interaktívne zobrazuje budúca cesta jednotiek po hracích políčkach a počet kôl, koľko bude trvať prejdenie vyznačenej trasy.

Pri súbojoch je vidno, že animácie bojov sú detailnejšie s rôznymi svetelnými efektami. Pri snímaní obrazoviek si hra automaticky ukladá obrázky do zložky Screenshots, takže netreba opúšťať hru a prepínať sa do programu na spracovanie odfotených screenov:


 
 
back to top ^
 
 
 

Review

Kampaň začína za príbehom pôvodným: víťazstvo hrdinu Derrika Pfajla spôsobilo katastrofu - duša démona Farracha znečistila okolité zeme, mŕtvi vstali z hrobov a iné nedobré veci. Ľud ohradí nakazené územie, ale skoro odtiaľ vychádza mág, ktorý disponuje starými zaklínadlami elfov. Elfovia však nechcú, aby sa ich vedomosti dostali do cudzích rúk a tak sa začína prenasledovanie mága.


1. kúzla Gilven sú postupne silnejšie i temnejšie,
2. pomocou artefaktov môžu kúzliť aj obyčajné jednotky

V kampani hráme za lorda – rangera Saggitela, ktorého do tejto zápletky pritiahla mimoriadne príťažlivá čarodejnica Gilven z rádu Dozorcov. Avšak už čoskoro sa ukáže, že zovňajšok v danom prípade klame: duša krásavice už nie je tým, čím bola a tiež je v nej málo príjemného...

Scenárista vymyslel skutočne pútavý príbeh, ktorý má niekedy až filozofickú hĺbku - otázky, či je možné kvôli jednému hoci aj ušľachtilému cieľu obetovať stovky nevinných životov ľudí a trpaslíkov. Námet prináša osoby, kt. sú silné, charizmatické, s vlastnými pocitmi a problémami. Hrdinovia sa tu ocitajú ako rukojemníci svojich osudov a predsudkov. Vo výsledku ten istý Saggitel, ktorý sa neúspešne snaží vyhnúť krvi preliatiu, zabíja svojich vlastných kamarátov. Doslova cítime, aké vnútorné utrpenie sa odohráva za obalom rozhodného vojaka. Autori šikovne stupňujú atmosféru: zadržujúc dych čakáme, kedy vzplanie a povie nakoniec svoje slovo. Samozrejme, po čase jednanie a motívy Gilven možno predvídať na niekoľko krokov dopredu, ale dokonca keď sa všetko už zdá jasné, hra je schopná prekvapiť a nadhodí Saggitelovu mravnú dilemu.

 • schované zákutia na mape – môžu z nich nečakane zaútočiť nepriatelia alebo ukrývajú unikátny artefakt
 • nové schopnosti hrdinovnapr. Hnev elfov – 3x zvýši útok priateľských jednotiek
 • nové kúzlanapr. Prekliatie Essentila – implózia, ktorá zvnútra trhá nepriateľské jednotky
 • nové jednotkynapr. elfí lukostrelci - plnia zároveň funkciu skautov, bombardovacie lode a draci - kompenzujú počet bojových strojov iných rás.
  Jedinou slabinou sú asi jazdecké jednotky, ktoré sa síce vedia pohybovať aj v lesoch, ale celkovo sú dosť slabé a ich použitie má opodstatnenie len pri rýchlych presunoch na podporu krídiel armády alebo pri prenasledovaní ranených jednotiek.

Autori na fóre sľubujú v blízkej budúcnosti vydať okrem iného špeciálny mission patch, ktorý pridá do datadisku úplnú nelinearitu príbehu (nie len alternatívny výber máp).

zdroj: igromania.ru, preklad z ruštiny: sm.art

 
 
back to top ^
 
 
 

Review II

Elfská 'Ríša' - názov zaváňa hitlerovským heslom nie náhodou – príbeh kampane rozpráva: o elfoch, ktorí chcú priviesť k životu Veľký strom, ktorý im dá nádej na prerod. Preto treba jeho korene poliať krvou niekoľkých tisíc 'menejcenných'.


(dramatické zmeny scenára pripomínajú starý dobrý Warcraft 3)

Po čase možno okrem alternatívneho výberu mapy v rámci jedného súboja vyberať aj alternatívnu taktiku boja (napr. buď sa biť s trpaslíkmi alebo ich obísť). Príbeh má aj dve ukončenia: 'zlé' a 'veľmi zlé'.
Ďalším prínosom sú bonusové misie. Sprístupnia sa po získaní 'zlatého pohára', teda po splnení úloh misie v stanovenom čase. Za ich prejdenie získavame nie len unikátny artefakt, ale dozvedáme sa aj o ďalšom osude pôvodných hrdinov príbehu. Navyše nie sú také náročné ako kampaň a možno ich kľudne prechádzať so stratami vojakov.
Tieto nové prvky spravili tvorcovia aj s ohľadom na skúsených hráčov plnej hry, ktorí sa snažia v časovej tiesni nestratiť žiadny vojenský oddiel. Aj keď je v datadisku len polovičný počet misií než v pôvodnej hre, ich prejdenie trvá min. 1,5 - týždňa.
Okrem odstránenia známych technických chýb priniesli vývojári za cenu malého zvýšenia systémových nárokov niekoľko ďalších vylepšení - kurzorom myši možno zistiť, ktorou trasou pôjde jednotka k stanovenému šesťuholníkovému políčku, čo pomáha vyhnúť sa nástrahám, ukrytým v 'hmle vojny' (neodkrytých častiach mapy, pozn. sm.art). Pokiaľ chcete premiestniť poľovníkov, hra našepká, koho dokážu zasiahnuť z určených pozícií.

Addon prináša do hry, ako sa patrí, nové jednotky, kúzla, artefakty atď. Jeho zásluhou sa stali elfovia 3. plnohodnotnou hrateľnou rasou, s množstvom rozmanitých pútavých scenárov.
V súčasnosti zatiaľ neexistuje žiadna multiplayerová služba, možno však hrať hru po lokálnej sieti.

zdroj: ag.ru, preklad z ruštiny: sm.art

 
 
back to top ^
 
 
 

Review III

Motív elfov v rozvíjajúcom sa deji má rasový pôvod – 10000 rokov naspäť došlo k hroznej zrade: Človek, žiak elfských mágov, oklamal svojich učiteľov a pokúsil sa ukradnúť celú mágiu neumierajúcich. Sila privolaných drakov síce zastavila pôsobenie skazonosného kúzla, ale zahynul základ sveta – Večný strom, obnovujúci padlých. Odvtedy smrť získala moc nad všetkými rasami, rozpúšťajúca predtým nesmrteľné duše v astrálnu energiu. Možno tajomný utečenec pozná niečo, čo pomôže obnoviť minulú silu elfov...


1. menu sa mení podľa kampane, 2. po získaní knihy Gilven získa moc oživiť Večný strom,3. za zlatý pohár v kampani sa otvárajú bonusové misie

4. portál ku stromu stráži Teja, 5. finálny súboj, 6. čo spraví Sagittel?

V bonusových misiách sa hráč dozvie osud známych hrdinov z pôvodnej hry v období pred alebo po vojne s démonom Farrachom:

Master and Apprentice - Inkvizícia železnou rukou krotí búriacu šľachtu v čele s vojvodom Miralliom, ktorí chcú zvrhnúť povýšeného žoldniera Derrika Pfajlja.

King Victor - Derenchallskí rytieri kráľa Viktora útočia na hordy orkov, ktorí opúšťajú dobyté hranice.

Path Of Ugraum - Hrdý vodca Ugrjum odvádza pozostatky svojich stúpencov do severných hôr hľadať legendárnych Bielych Obrov.

Order of Dwarnrock - Následne na lov za utečencami pochodujú trpaslíci Dwarnroka, osleplepení ani nie tak pomstychtivosťou, ako zlatom z nových baní.

High Priest - Následuje boj za zimný Silent, kedy vo svätej výprave proti mágom, krátko pred vpádom orkov, existovali úplne nevinné kráľovstvá Leran a Slobodné mesto.

TIP: Ak si chcete zahrať bonusové misie, nemusíte našťastie hrať kampaň na zlato, ale stačí použiť starú známu fintu:
Zo zložky \Data\Levels\Campaigns\KVA_Campaign skopírujete zložky B1_MasterAndApprentice...B5_HighPriest do zložky Data\Levels\Quick_Mission

zdroj: gametech.ru, preklad z ruštiny: sm.art

 
 
back to top ^
 
 
 
 
 
 
The Poll
 
 
 
 
Previous
Next
 
 

Very thanks to
admin of czech
heroes-centrum for
free hosting

Použité materiály sú prevzaté od spoločností: 1C, ino-co ďaľších. Všetky práva vyhradené.
Used materials were taken from these companies: 1C, ino-co and others. All Rights Reserved.


© 2006-2009 GoF Design: sm.art