Quick Message
Last update:
18.10.2009

O TBS

 
 
 

Stručná história fantasy TBS hier

Píše sa rok 1985 a na historických počítačoch Commodore 64 a ZX Spectrum sa objavuje rolová adventúra Master of Magic, vyvinutá Richardom Darlingom. Nepripomína hry, na ktoré sme dnes už zviknutí – žiadni hrdinovia, žiadny pohyb po globálnej mape, žiadne mestá, kde možno najať vojsko, žiadny multiplayer – hráč len preskúmava podzemia a rieši rôzne questy.

Keď hra vychádza na PC v roku 1994, už má oficiálny status TBS, pričom autorom nie je nikto iný, ako Steve Barcia (Microprose), viac známy ako autor série Master of Orion.

Steve Fawkner (Red Orb Entertainment) vydáva v r. 1989 - svoju legendárnu hru Warlords pre platformu Amiga. Neskôr bola aj táto hra prenesená na PC. Minimálna ekonomika, žiadne zdroje, okrem peňazí – to všetko však vynahradzuje dilomacia a boje hráč rozostavuje svojich vojakov (divný princíp súbojov, z ktorého vzišiel Disciples).

Warlords sa vyvíjajú až 14 rokov a vznikajú postupne: Warlords 2, Warlords 2: Deluxe, v r. 1997 - Warlords 3: Reign of Heroes, potom Warlords 3: Dark Lords Rising. Voľné pokračovanie s názvom W:Battle Cry bol už RTS hybrid, avšak v r. 2003 vychádza 4.časť (Infinite Interactive) – W4:Heroes of Etheria:

Warlods 1Warlords 3Warlords 4Warlords 4
Warlords 4Warlords 4Warlords 4Warlords 4

Od roku 2006 sa pracuje aj na vývoji Warlords V.

Typický rytier na koni, symbolizujúci hrdinu s celou svojou armádou na globálnej mape, sa objavuje v roku 1990, z rúk John Van Caneghema a New World Computing vychádza úchvatná King's Bounty. Nehľadiac na z dnešného pohľadu hroznú grafiku, v nej boli všetky atribúty: námet s mocným hrdinom v hlavnej úlohe, podzemia, mágia i bojové polia. Hra dosahuje takú obľubenosť, že sa v r. 1993 objavuje pokračovanie King's Bounty 2, ktoré vytvoril S. Prokofiev z Ukrajiny.

King's Bounty 1King's Bounty 1King's Bounty 2
King's Bounty 2Heroes of Malgrimia 2King's Bounty: The Legend

Neskôr zakladá skupinu Alfa Class, s ktorou vydáva v roku 2005 voľné pokračovanie s názvom Heroes of Malgrimia a v r. 2007 HoM 2: Necromancer Invasion. V tom istom roku názov hry odkupuje firma Katauri Interactive z Vladivostoku pre svoju hru Battle Lord a vydáva ju pod názvom King's Bounty: The Legend.

New World Computing sa veľmi darí po vydaní svojej zlatej žily: Heroes of Might and Magic, ktorá sa dočkala celých štyroch pokračovaní (5. diel vydala iná firma) s nemalým počtom datadiskov.

Tretí diel HOMM: The Restoration of Erathia (1999) súčasne zápasí s konkurenciou od Triumph Studios a Epic Games s ich vlastnou Age of Wonders, a Strategy First s nie moc vtedy slávnym návrhom Disciples: Sacred Lands: hra bola dosť odlišná - bojové pole so stovkami bojujúcich vojakov sa zmenilo na domáce boje s hŕstkou oponentov. Jednotky za nadobudnuté skúsenosti získavajú nové schopnosti a často sa rozrastajú na absolútne nové kreatúry. Záujem užívateľov pritiahol aj gotický pochmúrny obraz hry – z portrétov na nás pozerajú skľúčené hozivé tváre.
V roku 2002 potešil fanúškov Disciples II: Dark Prophesy. Najväčšou zmenou bola nádherná sprajtová grafika. Štyry predložené rasy – ľudia, trpaslíci, démoni a nemŕtvi - boli v zberateľskej edícii doplnené o kartovú hru Disciples II: Blades of War. Hneď o rok vyšli naraz 2 datadisky na samostatných diskoch: Guardians of Light (ľudia a trpaslíci) a Servants of the Dark (démoni a nemŕtvi). Tretí datadisk D2: Rise of the Elves vychádza o 2 roky neskôr a prináša novú rasu elfov, nové jednotky, budovy a schopnosti.
Následujúca časť Disciples III: Renaissance bude trojrozmerná. Jej vývoj začala firma Strategy First a pokračuje ruská firma .dat. s distribútorom Akella

Dokončenie článku v príprave

Zdroj: gameland.ru, bonusweb.idnes.cz, games.tiscali.cz, wikipedia.org
preklad z ruštiny: sm.art

 
 
back to top ^
 
 
 
 
 
 
The Poll
 
 
 
 
Previous
Next
 
 

Very thanks to
admin of czech
heroes-centrum for
free hosting

Použité materiály sú prevzaté od spoločností: 1C, ino-co ďaľších. Všetky práva vyhradené.
Used materials were taken from these companies: 1C, ino-co and others. All Rights Reserved.


© 2006-2009 GoF Design: sm.art