Quick Message
Last update:
18.10.2009

Súboje

 
 
 

Základné informácie

  • najdôležitejším strategickým prvkom v hre je vhodná kombinácia jednotiek
  • v jednej jednotke môže byť maximálne 15 bojovníkov
  • keď si hráč ukáže myšou na jednotku, na ktorú chce zaútočiť, počítač prepočíta a zobrazí približný počet vojakov po ataku na oboch stranách (neberie do úvahy nepredvídateľné javy ako mágia, prekážky...)
  • v súbojoch prichádza k 2 druhom ztrát jednotiek: ranení - možno liečiť priebežne na mape (na úkor straty útoku a pohybu v kole), mŕtvi - môžu byť verbovaní za peniaze v mestách alebo zdarma po skončení misie
  • ďaľším dôležitým aspektom pri súbojoch je charakter a špecifiká krajiny a terénu (rovnako ako v hre Disciples III, pozn. sm.art) - napr. strelecká jednotka na kopci dostrelí ďalej, elfovia sa pohybujú a bojujú lepšie v lese, v ktorom ostatné rasy majú rôzne postihy, na rovine má výhodu ťažké jazdectvo, blato znižuje obranu a silu ai.
  • rôzne humorné situácie, hlavne pri hraní za orcov - napr. humorné dialógy, alebo keď hráč nevykonáva dlhšie žiadnu akciu, unavený orc si sadne na zem, aby si odpočinul...
 
 
back to top ^
 
 
 

Umelá inteligencia

Umelá inteligencia je veľmi zákerná a hráč sa s ňou oboznamuje v 1. misii kampane za ľudí. Hra vyžaduje rozmýšlanie: podrobnosti bojovej mechaniky i osobitosti ozbrojených vojsk majú rôzne spôsoby kombinácie. Počas hry sa okrem toho môžu objaviť neznáme okolnosti, takže doterajšie postupy sa budú musieť prisposobiť. Napr. majme mesto, obsadené oddielom orkov a rieku s mostom pred ním. Orkov krijú goblinovia - lučištníci a prichádzajuce vojsko ľudí sa ocitne vo veľmi nepríjemnej pozícii: cez most môže ísť len jeden oddiel naraz, a pri výpade orkov ich neporazí, lebo sú silnejší než akýkoľvek z našich bojovníkov a navyše su krytí hradbami. Možno prebrodiť rieku, ale stratia rýchlosť a ochrana im klesne o 8 jednotiek – lákavý cieľ pre goblinských strelcov. A dokonca kým sa nám podarí ochrániť pred ich šípmi, oni si oddýchnu, obnovia straty a znovu nás začnúbobťažovať. A tak pochodujeme na mieste, v snahe prijsť ako na to, a zatiaľ ztrácame ľudí a čas, a neúprosný počítač každým kolom krátí naše výhliadky na zlaté víťaztvo.

V podstate, v každej misii za nejakú rasu sa deje približne to isté. Stačí málo nepozornosti, v domnení, že už poznám všetky finty a pätica rytierov na bielych koňoch rozsekáva moju armádu pod stromami. Alebo vďaka nepozornosti a balistita zabíja hlavného hrdinu. Alebo prilieta kŕdeľ orlov a ničí všetkych našich mágov. Použijete autocombat na státie troch kôl, pripravujete sa na hostí... a počítač mezitím chystá ďaľšiu ohavnosť. Učit sa bojovat je potrebné nie len na začátku hry, ale v celej jej priebehu: síce vojsko zbiera skúsenostia postupuje nahor v strome vylepšení, nepriatelia sa stávajú všetci početnejší a buďte přesvědčení, že vynaložia veškeré úsilie, aby sa naraz nahrnuli a zničili všetko, čo je oblečené v zbroji.

Správne zloženie vojska je veľmi dôležité: bez priezkumníkov uviazne na všetkých pascách na ceste, jazdectvo uviazne v lesoch i na kopiách v jamách, lučištníkov ochránim pred bojom zblízka, a obrovský pomalý obrnený ork sa uplatní pri dobývaní miest.

Čo zvoliť? Čo je dôležitejšie – zbytočná jednotka k útoku alebo k šikovnosti, používanej raz za boj, ale schopnej rozhodnúť výsledok bitky? Kúpiť ďalší oddiel lučištníkov, alebo posadiť goblinov-nájazdníkov na vlka? A kde, k čertu, na to všetko vziať peniaze? Na prvý pohľad jednoduchá bitka Vás privedie k úpornému rozmýšlaniu. Privádzaš hrdinu k skupine roľníkov, ktorí sa chcú k Tebe pridať, čakajúcich na skúsenosti za ich zbehnutie, ale pre vernosť ich postrielaš. Zvrátená previerka stability v strachu z veľkých ztrát beží na susedné políčka, a hrdina pripomína skôr... Prepínaš si iný úsek mapy, kde zostávajúca polovica našich síl sa neúspešne pokúša obsadiť mesto. Streľba zdiaľky, výpad pechoty, ústup: ľahko ochromení obrancovia prenechávajú ťah a liečia všetkých ranených, na hranici viditelnosti sa objavujú čerstvé nepriateľské jednotky. Vpred opice, chcete žiť večne?!

Časť očakávaných strát sa určí pri nanesení útoku na cieľ, ale náhoda tiež zohrá svoju rolu. Typ terénu, ochrana leteckých jednotiek a jednotiek s ďalekým dostrelom, zvláštne znalosti – hrdina so schopnosťou 'Požierač koní' nebude trpieť škody od úderu rytierov, šípy odskočia od kamennej kože brnenia, osamelý domobranca však odpúta pozornosť pár goblinov.

Nejčertovskejší výmysel autorov je víťaztvo rôznych druhov. Na splnenie základnej úlohy na mape je stanovený prísne určený čas, a až keď nám na to zostane čas, prisúdi nám odmenu. Tá okrem mravného uspokojenia dáva artefakt alebo oddiel zdarma. Toľko zaujímavého sa môže prehliadnuť! Nepodstatné k splneniu, ale prinášajúce drahocenné ulúpené zlato, skryté magické predmety, nakoniec jednotky nepriateľa, ktoré sú na okraji mapy a rozdrtí ich dodatočnej skúsenosti. Po splnení cieľa misie teda neponáhľaš stlačiť tlačítko pre ukončenie a upgrejdovanie jednotiek, ale sa usiluješ čo najviac spôsobiť škôd nepriateľovi

Berserker vráža do kopy halapartníkov: kdo odolal pri zrážke, padá pod pohybom gigantických sekier. Ďaľšie kolo: skúsi udrieť na nepriateľa zo zadu, odchádza z ideálnej paraboly k riečke, cez susedné políčko. Vyrovnaná salva kušníkov – a lietajúci jašter s tesklivým revom padá k zemi.
Časom urýchľujete animáciu a hráš len s veľkými figúrkami, z ktorých odlietajú čísla strát: ale v hĺbke duše plne chápe, že tam, dole za spravodlivú vec hynú desiatky...

zdroj: text: gameland.ru, obrázky: dtf.ru, igray.ru
preklad z ruštiny: sm.art

 
 
back to top ^
 
 
 
 
 
 
The Poll
 
 
 
 
Previous
Next
 
 

Very thanks to
admin of czech
heroes-centrum for
free hosting

Použité materiály sú prevzaté od spoločností: 1C, ino-co ďaľších. Všetky práva vyhradené.
Used materials were taken from these companies: 1C, ino-co and others. All Rights Reserved.


© 2006-2009 GoF Design: sm.art