Quick Message
Last update:
18.10.2009

Datadisky

 
 
 

Základné info

Nákaza mágie sa rozšírila až do samotného Silentu, majstri čarovníckej akadémie bláznia, inkvizícia je neľútostná. Len arcimág Alfréd Brennok je schopný zachrániť rozum a život svojich žiakov. Využijúc silu prekliatia Sagittela, demoličné kúzla a armády prízrakov, Brennok uskutoční veľkú cestu. Ale nie len on sa snaží očistiť mágiu Illisa - v krajine sa objavil aj runový mág.

Spoznajte jeho sily, pocíťte moc najlepších mágov ľudí a elfov. Vládnite mágiou. Illis čaká.

 • noví hrdinovia
 • neobyčajné taktické možnosti
 • nové kúzla a artefakty
 • bonusové misie
 
 
back to top ^
 
 
 

Prvé dojmy

Datadisk obsahuje celkovo 11 máp s 2-mi dejovými líniami + 4 bonusovými mapami

Príbeh

V prvom príbehu sledujeme cestu runového mága trpaslíkov Chranda a v druhom učenca Alfréda Brennoka, ktorý môže povolávať na pomoc ducha padlej elfskej čarodejnice Gilven. Obe príbehové línie sa spájajú na konci, kde sa vo finálnej mape stretnú naši hrdinovia aj so starými známymi z predošlých dielov - Derrickom Pfeilom a Dexterom, aby nabobro zničili démonskú pevnosť Sungman a hrozbu potomstva diabla Farracha.

Mapy

Mapy kampane si môžme vybrať v rôznom poradí, musíme ich však prejsť všetky. Nenájdeme tu teda plnú nelineárnosť deja, známu z predošlých 2 datadiskov FW: Rangers a FW: Siege, kedy po výbere niektorej z ponúkaných máp viac nezobrazili alternatívne.

Malý počet bonusových máp čiastočne kompenzuje skutočnosť, že za prejdenie mapy na zlato dostaneme okrem peňazí a artefaktu aj 2 špeciálne schopnosti.

Hrdinovia

Gilven nemôže ožiť, pretože na konci prvého datadisku FW: Elven Legacy bol pokropený jej krvou strom života elfov, ktorý tým ožil a odvtedy je s ním spätá. Nič však nestratila zo svojej sily, môže sa zúčastňovať súbojov, kúzliť, používať svoje špeciálne schopnosti atď. Jedninou nevýhodou je, že ju možno 3x privolať špeciálnym kúzlom len na dobu 5 ťahov a svoje trvanie môže čiastočne predĺžiť špeciálnym kúzlom, ktorým vysaje život z inej privolanej jednotky.

Mágia

Hlavným ťahákom 4. datadisku mala byť práve runová mágia, ktorá však obsahuje len málo útočných kúziel, väčšinou ide o kúzla na zvýšenie útoku, obrany, iniciatívy, atď.

Rasy, jednotky

V datadisku nenájdeme ani žiadnu novú rasu, rasa trpaslíkov pozostáva z 2 známych bojových a 1 streleckej jednotky, ktorých môže najať Chrand do svojej armády. Novými sú jedine letecké jednotky vážka a slabučký kryštál. Okrem toho môže privolať dočasne jednu bojovú a jednu streleckú trpasličiu jednotku a obrov.

Brennock dokonca nedisponuje žiadnym vlastným vojskom, na príbehových mapách sa k nemu len pripájajú rôzne jednotky a okrem toho môže 3x na 5 ťahov privolávať pomocou mágie 4 elfské jednotky (2 bojové a 2 strelecké).

Ani v rase nemŕtvych nepribudli nové jednotky. Navyše mapy hrané za trpaslíkov nedostali nový interface, je použiltý starý interface ľudí, prefarbený do zelenej farby.

Ak mám stručne zhodnotiť 4. datadisk, tak treba konštatovať, že bol robený narýchlo, žiaľ znova na úkor kvality:

Plusy

 • vynikajúca 2. mapa príbehu Brennoka, v ktorej obrana ľudských denín pred nájazdmi húfov orcov vám dá poriadne zabrať aj na najľahšej obtiažnosti :)

Mínusy

 • jenoduché a opakované mapy v kampani, žiadne nové single scenárové a multiplayerové mapy
 • absencia nových artefaktov a hlavne jednotiek a rás
 • málo nových hrdinov, kúziel atď
 • absencia filmov, ozvučených dialógov, nového interface ai. sa už stala samozrejmosťou
 • absolútne nezaujímavá runová mágia a trpasličí mág, ktorý si vystačí aj so starými známymi kúzlami
 • aj pri rýchlom prejdení datadisku (2-3 poobedia) absolútna nuda (okrem spomínanej 2. mapy), ktorá v predošlých datadiskoch nebola taká intenzívna

Nič z toho, čo vývojári pred pol-rokom sľubovali, sme sa nedočkali - napr. lepšia vyváženosť, vyššia obtiažnosť, konzultácia s hráčmi, možnosť poškodzovať budovy atď. A tvrdenie, že autori nemali dosť času kvôli lokalizácii prvého datadisku do angličtiny a hlavne práce na novom projekte Majesty 2, nie sú ospravedlnením.

Nezostáva nám nič iné, než si vytvoriť pomocou editora nejaké zaujímavejšie mapy popr. sa možno dočkáme nejakého multiplayerového turnaja a máp od hráčskej obce. A dúfajme, že niekedy vyjde aj pokračovanie v podobe Fantasy Wars 2, pre ktoré sa na oficiálnom ruskom fóre hry objavili návrhy od fanúškov.

A na záver tu máme z datadisku 3 nové loadery - v sekcii Galéria

autor: sm.art

 
 
back to top ^
 
 
 
 
 
 
The Poll
 
 
 
 
Previous
Next
 
 

Very thanks to
admin of czech
heroes-centrum for
free hosting

Použité materiály sú prevzaté od spoločností: 1C, ino-co ďaľších. Všetky práva vyhradené.
Used materials were taken from these companies: 1C, ino-co and others. All Rights Reserved.


© 2006-2009 GoF Design: sm.art